Na Styku Kultur – warsztaty pradawnych pieśni litewskich 'Sutartinės’

na styku kultur warsztaty pradawnych piesni litewskich

Warsztaty pradawnych pieśni litewskich „Sutartinės” organizowane przez Suwalski Ośrodek Kultury to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 5 kwietnia o godzinie 16:00 oraz 14 kwietnia o godzinie 10:00 w Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury. Te tradycyjne litewskie pieśni, obecne na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO od 2010 roku, będą tematem warsztatów prowadzonych przez liderów litewskiego zespołu „SŪDUVA”.

„Sutartinės” charakteryzują się wielogłosowością (polifonią) oraz dysonansami. To utwory śpiewane i odgrywane na instrumentach, opowiadające o przyrodzie, codziennych trudach ludzi oraz więzach rodzinnych i świętach. Niektóre słowa w tych pieśniach już zaginęły, stanowiąc wyzwanie dla językoznawców. Często „Sutartinės” są wykonywane w połączeniu z krokami tanecznymi.

Litewski zespół „SŪDUVA” działa w Suwałkach od 2018 roku i jest organizatorem „Wieczorów Litewskich”. Ich repertuar obejmuje zarówno archaiczne pieśni sutarinės, jak i litewskie tańce ludowe oraz współczesne aranżacje muzyczno-wokalne. Zespół z powodzeniem występuje zarówno w Polsce, jak i na Litwie, a jego grupa teatralna brała udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych w Bułgarii i Rumunii.

Zapraszam do udziału w tych fascynujących warsztatach, które pozwolą odkryć bogactwo tradycji litewskiej muzyki i kultury.

5.04.2024 r., godz. 16.00,
14.04.2024 r., godz. 10.00
Warsztaty zakończy KONCERT FINAŁOWY na Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
wstęp 50 zł ( opłata jednorazowa na dwa spotkania)
BILETY: https://tiny.pl/dtpj8

 

Szczegóły wydarzenia
Szczegóły wydarzenia