Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku 2024

Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku 2024

Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku 2024

W dniach 27-28 lipca 2024 roku Park Konstytucji 3 Maja w Suwałkach zamieni się w tętniące życiem centrum folkloru i regionalnych smaków. Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku przyciągnie miłośników tradycji, muzyki ludowej oraz kulinarnej sztuki z całej Polski i zagranicy.

Pierwszy Dzień: Muzyczne Perełki i Tradycyjny Folklor

W sobotę, 27 lipca 2024 roku, Jarmark rozpocznie się o godzinie 10:00 od kiermaszu rękodzieła i sztuki ludowej oraz jadła regionalnego, który potrwa do godziny 19:00. W tym czasie będą również odbywać się pokazy rzemiosł tradycyjnych oraz stanowiska animacyjne.

O godzinie 12:00 nastąpi uroczyste otwarcie Suwalskiego Jarmarku Folkloru i Smaku przez Prezydenta Miasta Suwałk, Starostę Suwalskiego, Dyrektora SOK i wójtów gmin powiatu suwalskiego. Od 12:10 do 12:30 zaplanowana jest prezentacja laureatów 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą oraz Festiwalu Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej.

Od 12:30 do 17:30 odbędzie się Przegląd Muzyki Ludowej Suwalszczyzny, gdzie prezentować się będą zespoły zakwalifikowane do udziału w ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych, w tym 59. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w roku 2025. Dzień zakończy koncert kapeli PRZEROŚLAKI z Przerośli o godzinie 18:00.

Drugi Dzień: Kulinarne Zmagania i Międzynarodowe Akcenty

W niedzielę, 28 lipca 2024 roku, kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej oraz jadła regionalnego rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 18:00, podobnie jak pokazy rzemiosł tradycyjnych i stanowiska animacyjne.

O godzinie 12:00 odbędą się pokazy kulinarne w wykonaniu Krzysztofa Kaima oraz firmy Catering Kalinka. Między 12:00 a 15:30 trwać będzie Międzynarodowy Konkurs Kulinarny Sąsiedzi przy Stole, a równocześnie od 12:00 do 15:00 warsztaty kulinarne z udziałem uczniów suwalskich szkół o profilu gastronomicznym.

W ramach artystycznych prezentacji zaplanowano występy zespołów i kapel, m.in. Zespołu Ukraińskiego WYSZYWANKA z Suwałk, Kapeli ONEGDAJ z Filipowa, Chóru ZŁOTA JESIEŃ i Kapeli JANKIELA z UTW Suwałki, Zespołu Tanecznego SREBRNE PIERWIOSNKI oraz otwarcie KARCZMY ŻYDOWSKIEJ przez projekt UTW Suwałki. Od 14:30 do 16:00 wystąpią Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA oraz Zespół SUWALSKIE STARSZAKI.

Wieczór zakończy o godzinie 17:00 koncert Tańca Ludowego KANNEL – gościa specjalnego z miasta partnerskiego Voru z Estonii.

Kramy z Rękodziełem i Produktami Regionalnymi

Przez cały czas trwania Jarmarku w Parku Konstytucji 3 Maja będą rozstawione kramy z rękodziełem oraz produktami regionalnymi. To doskonała okazja, aby zaopatrzyć się w unikalne wyroby lokalnych artystów i rzemieślników oraz spróbować regionalnych specjałów, które zachwycą każde podniebienie.

Wstęp Wolny

Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku to wydarzenie, które łączy pokolenia, promując tradycje i regionalne dziedzictwo kulturowe. Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny, co sprawia, że każdy może wziąć udział w tym wyjątkowym święcie. Serdecznie zapraszamy do Suwałk na dwa dni pełne muzyki, tańca, smaków i niezapomnianych wrażeń!