
Relacja z Koncertu Wielkopostnego w Suwałkach: Requiem Mozarta
W niedzielny wieczór 13 kwietnia 2025 roku w sali im. Andrzeja Wajdy w Suwałkach odbył się wyjątkowy koncert oratoryjny, który przyciągnął miłośników muzyki poważnej z całego regionu. Głównym punktem programu było wykonanie monumentalnego Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta – utworu owianego legendą i uważanego za jedno z najwybitniejszych dzieł muzyki sakralnej.
Na scenie zaprezentowała się Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Kazimierza Dąbrowskiego. Towarzyszył jej Chór Kontrapunkt z Ełku oraz czworo solistów o uznanej renomie: Ae Ran Kim (sopran), Natalia Winnik (alt), prof. dr hab. Robert Cieśla (tenor) i Rafał Sulima (bas). Wspólne wykonanie Requiem Mozarta przez te zespoły i artystów miało charakter nie tylko muzyczny, ale i głęboko duchowy – doskonale wpisując się w refleksyjny charakter okresu Wielkiego Postu.
Koncert otworzyły krótkie słowa wprowadzenia, przypominające zarówno o kontekście powstania dzieła, jak i jego znaczeniu w historii muzyki. Widzowie zostali wprowadzeni w atmosferę kontemplacji i zadumy, zanim pierwsze takty Introitusu rozbrzmiały w przestrzeni sali koncertowej.
Partie solowe w wykonaniu zaproszonych śpiewaków dopełniły artystycznego obrazu wieczoru. Sopranistka Ae Ran Kim, pochodząca z Korei Południowej i związana z polskim środowiskiem muzycznym, zachwyciła krystalicznym głosem i ekspresją. Altistka Natalia Winnik, laureatka licznych konkursów wokalnych, zaprezentowała dojrzałą interpretację, doskonale współgrającą z pozostałymi głosami. Robert Cieśla, posiadający wieloletnie doświadczenie na scenach operowych Europy, wykonał partię tenoru z techniczną swobodą i wyraźnym przekazem emocjonalnym. Z kolei Rafał Sulima – artysta wszechstronny, łączący karierę wokalną z organistyczną – wprowadził głębię i powagę w partii basowej.
Publiczność wysłuchała koncertu w skupieniu, oddając się nastrojowi utworu. Wielu słuchaczy podkreślało po wydarzeniu, że wykonanie Requiem Mozarta w takiej obsadzie i przestrzeni było poruszającym przeżyciem, pozwalającym na chwilę refleksji nad przemijaniem i duchowością.
Koncert był także okazją do zaprezentowania lokalnych zespołów w kontekście wybitnego repertuaru. Suwalska Orkiestra Kameralna, prowadzona przez Kazimierza Dąbrowskiego, potwierdziła swoją rosnącą pozycję w regionie, a Chór Kontrapunkt, działający w strukturach Ełckiego Centrum Kultury, pokazał, że pasja i zaangażowanie mogą dorównać profesjonalizmowi.